O blogu Caribeya

Caribeya. Czy Wschód, czy Zachód, zawsze Południe...

Marcin Wesoły autor bloga Caribeya

Nazywam się Marcin Wesoły. W 2006 roku pierwszy raz wsiadłem do samolotu. Celem była Republika Dominikańska. Zjawiła się, jak diablica, kusiła. I to jej najpierw uległem… Dotąd, widziałem ten kraj dziesięć razy. Działałem tam, m.in. jako (foto)reporter, organizator wypraw, koordynator pomocy dla lokalnych szkół, autor przewodników. Napisałem „Dominikanę” w dwóch edycjach (Wyd. Pascal, „Złota Seria”; I wyd. Październik 2014, II wyd. Październik 2018). Latem 2017 roku na wystawie fotograficznej „Everyday Dominican Republic – Miradas Cotidianas” w Santo Domingo pokazano 2 moje dominikańskie fotografie.

Odwiedziłem również Kubę, Trynidad i Tobago, Haiti, Gwadelupę, Dominikę, Kolumbię, Panamę… Dobrze mi w tropikach, w krajach Południa, również w Azji, choćby na Sri Lance. 

Jednak najpełniej oddycham w rewirach karaibskich, czy latynoskich! Jestem wiernym fanem żywotności tamtejszej ulicy. Mam słabość do Santo Domingo, prozy Gabriela Garcíi Márqueza oraz każdej literatury około-karaibskiej, którą gromadzę w swojej „Czytelni Południowej”.

Uwielbiam sok z gwajawy i ryż z fasolą – w każdej konfiguracji, w każdym kolorze, w każdym kraju.

Moje stałe motto wyjazdowe to: „Podróż jest stosunkowo zdrowym rodzajem narkotyku” (Andrzej Stasiuk).

Zapraszam do kontaktu i współpracy, do dzielenia się doświadczeniem podróżniczym w każdym wymiarze – krajoznawczym, społecznym, kulinarnym, czy choćby czytelniczo-literackim.

„Wyciąg” z mojej latyno-karaibskiej aktywności

 

  • „Dział Zagraniczny”, goszczę u Macieja Okraszewskiego (podcast, pierwsza emisja 09.07.2020). Rozmawiamy o niełatwych relacjach Dominikany i Haiti na przestrzeni dziejów, po społeczną współczesność, m.in. w kontekście ruchu #BlackLivesMatter.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Maciej Okraszewski (@dzialzagraniczny)

 

 

  • Okładki mojego przewodnika „Dominikana”, Wyd. Pascal, „Złota Seria”, 288 str; I wyd. Październik 2014, II wyd. Październik 2018:
  • Dwie fotografie pokazane na wystawie fotograficznej w Santo Domingo, Dominikana (07.2017):
  • Współpraca z wydawnictwem „All Inclusive – luksusowy magazyn o podróżach” Michała Domańskiego (regularnie od 2013 roku; artykuły dotyczące Dominikany, Kuby, Panamy, ogólnie Karaibów, łącznie ponad 15-ście publikacji).
  • Program „Subiektywny Ranking NAJ” w Travel Channel Polska (emisja 06.2018). Dostałem kilka sekund na Dominikanę. Siedziałem w blue-boxie. W koszuli i blue-swetrze. Pod palmami. Bez kropli potu. Ale Dominikana była prawdziwa, bo w duszy grała.
  • Książka „9 historii z podróży”, wydana przez Goforworld (jesień 2017). Opowiadam jedną z tych historii. Przepytała mnie Danusia Awolusi. Mówimy o podróżach, o życiu, o stanie umysłu, jaki daje klimat „w drodze”.
  • Fotografia „Żar intelektualnych dyskusji”. Zrobiona przeze mnie w barze „La Cafetera” w Santo Domingo, Dominikana. Opublikowana w miesięczniku „Poznaj Świat” (01.2012).
  • „Fidelada. Podróż w czasie politycznym”, Krzysztof Mroziewicz, Wydawnictwo Zysk i Ska 2011. Miałem przyjemność napisać rekomendację na okładkę w/w książki.
  • Artykuł „Rajd na pace i smak daiquiri” w magazynie National Geographic Traveler (01.2008). Napisany wspólnie z Kingą. O Dominikanie i Haiti. O naszych pierwszych zachwytach tamtymi rewirami.

Zdjęcie tytułowe „Marcin z dwoma cocolegami” zrobione na plaży Marakolliya, blisko Tangalle, na Sri Lance  (c) Kinga Wesoła, listopad 2019.